fotka_Jarek

linia

 

Roztocza
Dieta alergiczna
   
Odczulanie:
  Definicja
  Wskazania i przeciwwskazania
  Skuteczność
  Bezpieczeństwo
  Przebieg
  Pytania
   
Astma
Atopowe zapalenie skóry (AZS)
Atopowe zapalenie skóry – pytania
Anafilaksja – alergia pokarmowa

 

Zastrzyki są podawane przez lekarza lub pod jego bezpośrednim nadzorem, tak by 2 osoby sprawdziły wielkość podawanej dawki. Zastrzyki podawane są przy dobrym samopoczuciu pacjenta. W razie gorączki odracza się dawkę do ustąpienia choroby. Inne objawy: duszność, kaszel czy np. osłabienie należy zgłosić lekarzowi przed szczepieniem.

W zastrzykach podajemy coś co nam zwykle szkodzi, w dodatku w miejsce, które normalnie nie ma kontaktu z alergenem (pod skórę). Dlatego czasami:

pojawia się niewielka reakcja miejscowa (zaczerwienienie, obrzęk, świąd skóry)
niekiedy obrzęk bywa dość duży i mogą mu nawet towarzyszyć objawy chorobowe (nieżyt nosa, swędzenie oczu czy astma)

Uwaga: Nie jest to jednak powodem do przerwania leczenia, konieczna jest wtedy jedynie jego modyfikacja. Leczenie przerywa się, gdy pojawią się poważne reakcje, nawet zagrażające życiu. Takie reakcje zdarzają się bardzo rzadko, bezpośrednio po zastrzyku (zwykle najdalej do 20-30 minut). Najcięższa z tych reakcji to tak zwany wstrząs anafilaktyczny z utratą przytomności włącznie.

Kiedy myśleć o zagrażającym wstrząsie? Typowe objawy to:

uczucie piekącego bólu, gorąca pod językiem oraz świąd języka
pieczenie w jamie ustnej
świąd i pieczenie stóp i dłoni
świszczący oddech, skrócenie oddechu, duszność, obrzęki lub uogólniona wysypka
Każda niepokojąca zmiana samopoczucia wymaga natychmiastowego zgłoszenia lekarzowi lub pielęgniarce! Po iniekcji należy pozostać w gabinecie lekarskim pod obserwacją przez co najmniej 30 minut.
Przed opuszczeniem przychodni należy sprawdzić miejsce wkłucia i samopoczucie. Rzadko występują objawy późne (po kilku godzinach od iniekcji). Gdy są one przykre, należy skontaktować się z lekarzem. W ciągu 24 godzin bezpośrednio po zastrzyku należy unikać wytężonych wysiłków fizycznych i długotrwałej gorącej kąpieli.

Pacjenci z astmą powinni mieć pod ręką na wszelki wypadek inhalator z lekiem rozszerzającym oskrzela (np. Ventolin, Berotec, Berodual, Foradil, Zafiron, Oxis, Serevent lub inny).

 

Poprzednie: Skuteczność

Następne: Przebieg